top of page
Zdjęcie autoraPiotr Przybycin

Gruntowy wymiennik ciepła (okres letni)

GWC dla zimy już omówiłem tu: "czy gruntowy wymiennik się opłaca (okres zimowy)" , ale to nie zamyka tematu, bo mamy jeszcze okres letni, gdzie miłościny GWC często podnoszą ten argument jako bardzo ważny aspekt montażu GWC, gdyż chłodzi budynek i rzekomo pozwala uniknąć montażu klimatyzacji. Postanowiłem się do niego również odnieść, bo mam swoje zdanie na ten temat, oczywiście poparte konkretną analizą, a nie powtarzaniem utartych opini których można znaleźć mnóstwo w internecie. Założenia dotyczące systemu rekuperacji odnoszą się do wcześniejszego posta dotyczącego zimy i nie będę ich przytaczać ponownie. Dodam tylko że budynek który spełnia minimalne przepisy prawa, musi posiadać doświetlenie pomieszczeń w ilości 1:8 powierzchni użytkowej. Zatem jeśli nasz budynek posiada powierzchnię użytkową 150m2 to okna muszą stanowić minimum 18,75m2. Załóżmy również że okna są rozmieszczone symetrycznie pod względem powierzchni na każdej elewacji, czyli na każdej elewacji mamy okna o powierzchni 4,7m2.


Bazą porównawczą jest jak zwykle bilans energii.


1. Zyski ciepła od przegród przeźroczystych

Zyski ciepła są różne dla każdej elewacji. Bazując na wskaźnikach możemy założyć że w szczycie lata przez okna dostaje nam się ciepło w ilości :

  • Kierunek S - 350W/m2

  • Kierunek E - 300W/m2

  • Kierunek W - 300W/m2

  • Kierunek N - 100W/m2

Czyli:

  • Kierunek S - 4,7*350=1,65kW

  • Kierunek E - 4,7*300=1,41kW

  • Kierunek W - 4,7*300=1,41kW

  • Kierunek N - 4,7*100=0,47kW

2. Zyski ciepła od ludzi:

mamy jeszcze zyski ciepła od ludzi które dla 4 domowników wyniosą 0,46kW


3. Zyski ciepła przez przegrody nieprzeźroczyste:

Zyski przez ściany wynikające z różnicy temperatur są znikome i obliczyłem je na 300W.


4. Stałe zyski ciepła wynikające z bytowania ludzi:

Stałe zyski od urządzeń (komputer, TV, czajnik, kuchenka, lodówka) - średnio przyjąłem ~500W/h


5. Zyski ciepła przez infiltrację:

Zostaje naturalna infiltracja wynikająca z nieszczelności budynku.


Vinf=n*Vk=0,2*150=30m3/h

Qinf=Vinf*ro*cp*dt=30*1,2*1,005*6=220W


Całkowite zyski ciepła wynoszą sumarycznie: 6,52kW!


Mając bilans zysków ciepła przechodzimy do finału czyli odniesienia się bilansu zysków do wydajności GWC.

Są tu dwa warianty :

  1. Montaż GWC o wydajności rekuperatora pod warunki zimowe co zazwyczaj bez zagłębiania się w detale np. dla domu jednorodzinnego wynosi 0,5 wymiany powietrza w całej kubaturze co stanowi strumień w tym wypadku 150m3/h. Powietrze po przepłynięciu przez GWC schładza się do temperatury +18oC i jest nawiewane: Na poniższym wykresie IX widać że z pomieszczenia odbiera to jedynie 390W! co stanowi jedynie ok. 6% wymaganej mocy chłodniczej, zatem efekt chłodniczy polegający na obniżeniu temperatury będzie znikomy.


2. Montaż GWC i systemu wentylacji o wydajności co najmniej 1,5 wymiany ze względu na wyższą wydajność chłodzenia - taki wariant często proponują firmy monterskie, co pompuje cenę instalacji bardzo mocno (dużo większy koszt GWC, rekuperatora, przewodów wentylacyjnych, wykonastwa) a przynosi efekt jak niżej na wykresie.


Usuwamy z pomieszczeń tylko 1,16kW zysków ciepła czyli około 18% wymaganej mocy chłodniczej. Trochę lepiej ale ciągle znacznie za mało, aby odczuć realną poprawę.


Ok. zatem powstaje przy jakiej wydajności GWC mógł by usunąć zyski ciepła i utrzymać wymaganą temperaturę - już odpowiadam - korzystając z kalkulatora central wentylacyjnych i funkcji autoamtycznego wyznaczania strumienia powietrza dla zadanych zysków ciepła, jak na poniższych screenach:

IX-CHART wyliczył 3091m3/h, czyli jest to 20 razy więcej niż jest wymagane w ziemie dla "normalnej" wentylacji bytowej wylicznej zgodnie z normą PN-B-3430!

Aby dostarczyć taką ilość powietrza nie muszę chyba wspominać jak duża musiała by być centrala wentylacyjna dla domku, jak duży GWC, kanały i wykonastwo... Magistralny przewód wentylacyjny wychodzący z takiego "rekuperatora", dla prędkości 4m/s miał by wymiar 300x710mm :) Gdzie to zmieścić w domku?



Wnioski są raczej oczywiste, przynajmniej dla mnie - GWC nie nadaje się do klimatyzacji pomieszczeń! Klimatyzacja w oparciu o klimatyzatory będzie znacznie tańsza, a poza tym zagwarantuje że w domu będzie naprawdę przyjemnie. Świetnie do tego celu sprawdzą sie również tak chętnie ostatnio montowane u nas pompy ciepła (rewersyjne). Dokładając klimakonwektory możemy uzyskać tani i wydajny system klimatyzacji jak np. na poniższym przykładzie:




I to by było na tyle. Dziękuję Ci za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu.


Jeśli artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc sobie i mi poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę:)







166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page