top of page

Ile kosztuje eksploatacja rekuperatora?

Zaktualizowano: 12 cze 2023

Wielu Inwestorów na etapie decyzji o wyborze systemu wentylacji jak i rodzaju rekuperatora zastanawia się ile rocznie będzie kosztować go eksploatacja takiego systemu. Nie ma się co dziwić, w końcu wymarzony dom to inwestycja na lata i trzeba to zrobić z głową. Do wyboru mamy wentylację grawitacyjną, wentylację hybrydową oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Pytanie tylko jak to policzyć ? Nie jest to zadanie łatwe ponieważ każdy rekuperator pracuje na zmiennych parametrach powietrza zewnętrznego. Z pomocą przychodzi program IX CHART, który na podstawie danych klimatycznych z wielolecia, oblicza zużycie energii dla każdej godziny roku, a wyniki prezentuje w postaci czytelnych wykresów. W dalszych rozważaniach pomijamy wentylację grawitacyjną i hybrydową i skupimy się tylko na wentylacji mechanicznej. Częstym nieświadomym błędem, jest liniowe podejście do problemu tzn. skoro eksploatacja rekuperatora o sprawności 80% kosztuje 1000zł, to rekuperator o sprawności 90% będzie kosztowała 888zł, a skoro tak to nie dopłacę np. 2000zł do droższego rekuperatora bo oszczędność wynosi tylko 112zł rocznie. Jednak czy aby na pewno?


W tym celu wykonajmy symulację.

Założenia:


1. Rekuperator o wydajności 300m3/h, działający przez cały rok z ustalonym harmonogramem pracy tj. brak pracy w czasie nieobecności domowników, praca ciągła w czasie weekendu

2. Ze względu na fakt, iż wentylacja nie zawsze pracuje z nominalną wydajnością wprowadzamy współczynnik jednoczesności 0,7 czyli uśredniona wydajność wentylacji wyniesie 300m3/h * 0,7 = 210m3/h

3. Nagrzewnica elektryczna. Cena energii elektrycznej 0,6zł/kWh (najbardziej popularny rodzaj nagrzewnicy w rekuperatorach)

3. Temperatura nawiewu +20oC

4. Wentylator nawiewny i wywiewny o całkowitym sprężu 400Pa (opory instalacji+opory wewnętrzne)

5. Strefa klimatyczna Katowice


Wariant 1 - Sprawność odzysku ciepła 80%

I co mamy? Poniżej wyniki - Eksploatacja rekuperatora będzie kosztowała 901,5zł, z czego nagrzewnica zużyje energię za 625,4zł, a wentylatory zużyją energię za 276,2zł
Wariant 2 - Sprawność odzysku ciepła 90%WOW - 10% różnicy spowodowało, że zużycie energii przez nagrzewnicę spadło o połowę! Zużycie energii na potrzeby wentylatorów została ta sama (przy założeniu, że opory wewnętrzne rekuperatora, z bardziej sprawnym wymiennikiem zostały te same)

Czyli finalnie dzięki zwiększeniu o 10% sprawności rekuperatora, zaoszczędziliśmy nie 112zł, a 312,7zł rocznie, co oznacza, że prosty czas zwrotu z inwestycji, czyli dopłaty 2000zł do droższego, bardziej sprawnego rekuperatora zwróci się po 6,4roku!

Dlatego, naprawdę warto bić się o każdy procent sprawności, gdyż przekłada się to na wymierne oszczędności!

Poniżej pokażę jeszcze zbiorczy wykres ile kosztuje eksploatacja nagrzewnicy elektrycznej (już bez uwzględniania wentylatorów) w funkcji sprawności z rozdzielczością co 5%


PS: Zastosowanie nagrzewnicy wodnej zasilanej z kotłowni gazowej obniża rachunki za energię do nagrzewnicy ok. 2,5 raza, ze względu na niższy koszt 1kWh (ok. 0,21zł/kWh) więc warto to przemyśleć ;)


Jeśli artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc mi i sobie poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę :)


661 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page