top of page

MOLLIER CZY CARRIER OTO JEST PYTANIE

Zaktualizowano: 12 cze 2023

Mając zaszczyt brać udział w projektach międzynarodowych, poza oczywistymi barierami językowymi zawsze występowały niestety dodatkowe utrudnienia techniczne wynikające z innego systemu jednostek miar lub innych narzedzi stosowanych do analizy. Pokazywanie koledze z za Atlantyku analizy na wykresie Molliera, który jest dość powszechny na terenie krajów Europejskich, nie znajduje uznania wśród kolegów i koleżanek po fachu z np. USA. I odwrotnie, ja oglądając analizy na wykresie psychrometrycznym CARRIERA również nie czułem się zbyt pewnie, bo bądz co bądz przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Dodatkową barierą, która już całkowicie utrudniła komunikację to inny system jednostek mam tu na myśli jednostki metryczne układu SI stosowane w Europie oraz jednostki IMPERIALNE. Najlepszym sposobem aby rozwiązać te problemy, to program komputerowy, który automatycznie "tłumaczy" i pokazuje jednej i drugiej stronie to samo, ale w innym układzie i w sposób zrozumiały dla oby dwu stron projektu. Z tych też problemów zrodziła się nowa funkcja w programie IX CHART, która oferuje obecnie wykonywanie analiz w dowolnym układzie MOLLIER/CARRIER oraz systemie miar SI/IMP i automatyczne przeliczanie pomiędzy oby dwoma układami. Dla przykładu tak wyglądają typowe przemiany w zimie, polegające na podgrzaniu powietrza, odzysku ciepła na rekuperatorze oraz nawilżeniu powietrza w układzie MOLIERA i jednostkach SI:

Tak wygląda wykres Molliera w jednostkach imperialnych:


Ten sam wykres jednym kliknięciem w jednostkach SI i układzie CARRIERA:


I na koniec układ CARRIERA i jednostki Imperialne:


Swoją drogą zrobiłem sondę na temat która wersja programu jest bardziej popularna na jednej z grup tj. HVAC Design Enginieers na Linkedin i wyniki wskazują jednak że patrząc globalnie częściej używany jest układ CARRIERA. Co prawda ilość głósów nie jest duża więc wyniki mogą się finalnie różnić, jednak daje to jakiś pogląd na sprawę.I to by było na tyle, dziękuję Ci za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu.

Jeśli ten artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc sobie i mi poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę:)150 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page