top of page

Wymiarowanie centrali

Zaktualizowano: 12 cze 2023

Wymiarowanie centrali wentylacyjnej nie jest prostym zadaniem ze względu na mnogość parametrów powietrza, jednak jej dobór decyduje w głównej mierze o prawidłowości i energooszczędności pracy całej instalacji.


Podstawą do wymiarowania centrali jest zawsze prawidłowo wykonany bilans zysków ciepła, wilgoci , zanieczyszczeń, ludzi itd. Bez tego nie jest możliwy prawidłowy dobór centrali. Zasada jest prosta - przekłamane dane wejściowe, spowodują przekłamane dane wyjściowe. Dlatego każdy projektant, powinien naprawdę pochylić się nad bilansami. dobór centrali z reguły jest konsultowany z doradcą technicznym danego producenta, aby obliczone wirtualne parametry, ubrać w konkretne urządzenie, które w rzeczywistości spełni postawione wymagania. O ile dobór centrali na potrzeby tylko i wyłącznie zapewnienia powietrza higienicznego, nie przysparza wielu kłopotów, o tyle realizacja pełnej klimatyzacji, jest już pewnym wyzwaniem. Centrala może realizować wszystkie możliwe przemiany powietrza tj. ogrzewanie, chłodzenie, osuszanie, nawilżanie i dodatkowo regulować ciśnienie w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy zatem że żaden doradca techniczny nie dobierze dobrej centrali jeśli w założeniu bilanse będą nieprawidłowe.


Jeśli artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała, na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc mi i sobie poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę :)116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page