Zawiało trochę grozą, jednak są ku temu pewne przesłanki, a jak mawiali Rzymianie "Dura lex, sed lex". Pisząc pompa ciepła mam konkretnie na myśli powietrzną pompa ciepła, a to dlatego, że ten rodzaj pompy ciepła ma coś co może powodować problemy z prawem. Jakie? - otóż jest to parownik, potocznie nazywany jednostką zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna posiada co najmniej wymiennik ciepła i wentylator, który jest tu dzisiaj naszym bohaterem.
Wentylator jest źródłem hałasu, który dla niezbyt przyjaznego sąsiada może być świetnym punktem zaczepienia aby uprzykrzyć posiadaczowi pompy ciepła życie.
Przepisy w Polsce mówią, (mam tu na myśli Obwieszczenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 112), że np. w zabudowie jednorodzinnej w ciągu dnia poziom ciśnienia akustycznego nie powinien przekraczać Lpa=50dB(A) w dzień i Lpa40dB(A) w nocy.
Sporną kwestią z mojego punktu widzenia pozostaje, czy poziomy te określono dla granicy działki, czy dla elewacji budynku, jednak wiele razy spotkałem się z opinią, że dotyczy to granicy działki i tak bezpiecznie zatem przyjmuję.
Powstaje tylko pytanie jak obliczyć jakie będzie ciśnienie akustyczne w granicy działki sąsiada?
Jak już wspominałem w jednym z poprzednich postów "Akustyka w HVAC, czyli co trzeba wiedzieć o hałasie", jako parametr porównawczy, pod uwagę bierzemy zawsze poziom mocy akustycznej. Co prawda dotyczyło to pomieszczeń wewnętrznych, jednak i Tu nie ma innej możliwości.
Chciał bym zaprezentować jedno z narzędzi dostępnych w programie IX-CHART w module KOA.
Jest trochę "schowane" więc pokazuję gdzie można je znaleźć:
Na poczet obliczeń założyłem następujące parametry:
Poziom mocy akustycznej pompy ciepła Lw(A)=65dB(A)
Odległość od granicy sąsiedniej działki - R=4m
Współczynnik Q, określający sposób usytuowania źródła hałasu względem otaczających przeszkód - zakładam 4
Wynik? - Poziom hałasu wynosi Lp(A) = 48dB(A), czyli niestety niezgodnie z przepisami i sąsiad "ma haka", ponieważ w nocy poziom mocy akustycznej zostanie przekroczony .
Dla tej konkretnie pompy ciepła udało się osiągnąć dopuszczalny poziom hałasu w odległości dopiero 10m!
Wniosek jest taki, że lokalizując parownik pompy ciepła, jak i inne dowolne źródło hałasu na zewnątrz obiektu budowlanego, należy zwracać szczególną uwagę na poziom hałasu i liczyć jego docelową wartość w granicy działki, aby nie narażać się w przyszłości na niepotrzebne nieprzyjemności, i dodatkowe koszty związane, z koniecznością stosowania rozwiązań zaradczych, co oczywiście można wykonać w programie IX-CHART ;)
Kalkulator można oczywiście wykorzystać do wielu innych celów między innymi obliczać poziomy hałasu od dowolnych urządzeń, czyli central wentylacyjnych, wentylatorów, agregatów chłodniczych i wiele, wiele innych.
I to by było na tyle, dziękuję Ci za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu.
Jeśli ten artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc sobie i mi poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę :)
Comments