top of page

100+100≠200 - Czyli Sumowanie Źródeł Hałasu

Zaktualizowano: 8 paź

Jeśli mamy kilka źródeł hałasu i chcemy wiedzieć jaki jest sumaryczny poziom od wszystkich, nie możemy ich poprostu dodać liniowo, gdyż dodajemy logarytmy liczb. Dla przykładu, jeśli mamy 2 identyczne źródła hałasu o poziomie mocy akustycznej 100dB(A) (np. 2 agregaty lub centrale wentylacyjne itp. obok siebie) ich sumaryczny poziom hałasu nie będzie wynosił 200dB(A), co myślę jest dla wszystkich oczywiste.

Licząc arytmetycznie musielibyśmy najpierw zamienić poziomy na liczby bezwzględne, następnie dodać je do siebie liniowo i obliczyć spowrotem logarytm dziesiętny. Oczywiście operowalibyśmy na liczbach rzędu 10 z 93 dodatkowymi zerami, więc dość niewygodnymi do przedstawienia. Jeśli nie wiesz co mam na myśli zapraszam do artykułu w którym to wyjaśniłem : Akustyka w HVAC - czyli co trzeba wiedzieć o hałasie .

W programie IX-CHART, jest dedykowane narzędzie które nam to zdecydowanie ułatwi, a mianowicie Kalkulator Obliczeczeń Akustycznych (KOA), który można znaleźć w programie IX-CHART tu:


Po kliknięciu wpisujemy nasze 2 źródła (w domyśle obok siebie) i klikamy oblicz.

Otrzymujemy wynik 103dbCzyli jak widać hałas wzrósł nam "jedynie" o 3 dB


OK, ale co jeśli mamy 2 źródła hałasu (lub więcej), które nie znajdują się obok siebie i chcielibyśmy obliczyć jaki będzie poziom hałasu w pewnym konkretnym punkcie przestrzeni, co jest dość częstym pytaniem architektów w stronę projektantów HVAC, jak również osób opracowujących decyzje środowiskowe. Załóżmy sytuację jak na poniższym rysunku:Aby obliczyć taki przypadek, musimy skorzystać z dwóch narzędzi programu IX-CHART.

Zakładam że mamy do czynienia z źródłami hałasu w otwartej przestrzeni stąd współczynnik kierunkowy "Q" = 1, ale zachęcam poeksperymentować z różnymi współczynnikami i sprawdzić jak się to ma na końcowy rezultat.

Najpierw obliczamy poziom ciśnienia akustycznego dla pierwszego źródła:


Wynik Lp(A)1=69dB(A)


Następnie wykonujemy analogicznie obliczenia dla 2 źródła hałasu:


Wynik Lp(A)2=73dB(A)

Następnie przechodzimy do narzędzia sumowania żródeł i dodajemy je:


I mamy odpowiedz - sumaryczny poziom hałasu w naszym punkcie wyniesie 74,5dB(A).


Prawdopodobnie w kolejnych aktualizachach IX-CHART, pojawi się funkcja która uprości takie obliczenia, aby nie było trzeba przechodzić pomiędzy jedym a drugim narzedziem, ale póki co jeśli ktoś ma tego typu zagadnienie może z powodzeniem sobie poradzić.:)


I to by było na tyle. Jeśli artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc mi i sobie poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę:)


64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page