top of page

Tajemna funkcja IX-CHART którą pokochasz!

Zaktualizowano: 12 cze 2023

Zapewne zastanawiasz się co mam na myśli i nie dziwię się przy takim tytule :).

Zadam Ci zatem pytanie - jeśli projektujemy układ całkowicie powietrzny, czyli centralę klimatyzacyjną która ma za zadanie zapewnić pełną klimatyzację pomieszczeń, czy potrafisz dobrać we właściwy sposób strumień powietrza klimatyzującego? Niezależnie od odpowiedzi zapraszam do zapoznania się z artykułem ponieważ może Ci ułatwić to znacznie pracę.

Przechodząc do meritum - co jest najważniejsze w określeniu wymaganego strumienia powietrza klimatyzującego? - oczywiście bilans zysków ciepła i wilgoci. Aby to uczynić ja osobiście korzystam z programu Teknosim 2000 firmy Lindab, ponieważ mam kontrolę nad wszystkimi parametrami pomieszczenia, przy czym używam tego programu głównie do obliczenia zysków ciepła suchego przez przegrody oraz uwzględnienia zysków od oświetlenia i ewentualnie urządzeń. Zyski ciepła od ludzi, lub innych źródeł, np. od powierzchni wody obliczam w programie IX-CHART.Zatem z Teknosim2000 mam bilans zysków ciepła suchego, zaś z IX CHART bilans zysków ciepła suchego i mokrego oraz wilgoci. Sumując zyski ciepła suchego i mokrego, otrzymujemy bilans zysków ciepła całkowitego, który jest podstawą do określenia strumienia powietrza klimatyzującego.

Na tapet wziąłem ostatnio robiony projekt hali gdzie obliczone zyski ciepła suchego od przegród i oświetlenia wyniosły 658kW


Z inwestorem określiliśmy stałe zyski ciepła od technologii z uwzględnieniem współczynników jednoczesności na 605kW.

W programie IX CHART obliczyliśmy zyski ciepła całkowitego od 600 pracowników na 120,3kW i zyski wilgoci na 109kg/h


Łączny bilans zysków ciepła wynosi zatem 658 + 605 + 120 = 1383kW

Łączny bilans zysków wilgoci wynosi 109kg/h

Możemy zatem przejść do tajemnej funkcji w IX CHART czyli automatycznego wyznaczania strumienia powietrza klimatyzującego

Uruchamiamy moduł kalkulator central wentylacyjnych (KCW) i wypełniamy wymagane pola (zaznaczyłem w żółtych ramkach), ale nie podajemy strumieni powietrza bo będą wyliczone automatycznie. Wybieramy przy wywiewie funkcję "Obliczany z bilansu" i podając nasze obliczone wartości zysków ciepła całkowitego i wilgoci całkowitej, podajemy temperaturę jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu równą temperaturze wywiewu i voila - otrzymujemy obliczone strumienie powietrza które wynoszą aż 312310m3/h!Od razu widzimy jaka ustali się w pomieszczeniu wilgotność względna - w tym wypadku RH=44,27%, oraz jaka jest potrzebna moc chłodnicy powietrza - w tym wypadku 2871kWReasumując aby z pomieszczenia odebrać 1383kW zysków ciepła i 109kg/h wilgoci, trzeba nawiać do pomieszczenia 312310m3/h powietrza o temperaturze +12oC, co wymaga aby chłodnica posiadała moc chłodniczą 2871kW. Jak łatwo policzyć aż 1488kW idzie mówiąc kolokwialnie "w kibel" czyli jest poświęcone na wykroplenie wody z powietrza, czyli usunięcie ciepła utajonego z powietrza.

Aż prosi się aby wprowadzić do takiej centrali komory mieszania lub przynajmniej sekcji odzysku ciepła, jeśli jest taka możliwość i nie zależy nam na wprowadzaniu do pomieszczenia tak ogromnych mas powietrza świeżego (chyba że kompensujemy nim jakiś wywiew z technologii itp. wtedy to zupełnie inny temat).

W tym akurat przypadku byłem zmuszony kompensować wyciągi z technologii zatem centrale były policzone na dostarczenie 100% powietrza świeżego, tym nie mniej zostały wyposażone w komory mieszania gdyż w ilość świeżego powietrza musi być dynamicznie dostosowywana do ilości działających wentylatorów wyciągowych.


I to by było na tyle. Dziękuję Ci za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu.

Jeśli artykuł wniósł coś pozytywnego dla Twojego rozwoju, i chcesz, aby strona dalej się rozwijała na której dzielę się swoją wiedzą, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub udostępnij. No i oczywiście możesz pomóc sobie i mi poprzez zakup licencji lub możesz postawić mi kawę:)


162 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page